Yurt dışından Yapılan Alışverişlere KDV Geliyor

Yurt dışından ülkemize gelen dijital ya da fiziksel ürün gören şirketler artık KDV'den sorumlu olacaklar.


Ülkemiz para birimi olan TL euro ve dolar karşısında gün geçtikçe değer kaybetmeye devam ediyor. Bu anlamda teknoloji başta olmak üzere diğer pek çok anlamda yüksek ücretler ödemekteyiz. Örnek olarak yurt dışında 50 dolara satılan bir ürün ülkemizde yaklaşık olarak 250-300 TL gibi rakamlarda. Özellikle de oyun ve teknoloji alanında yurt dışına yönelenler, bu anlamda aradıklarını bulamayacaklar.

Yurt dışından alışveriş yapılırken %18 gibi bir KDV eklenmesiyle ilgili yasa tasarısı, mecliste kabul edilerek torba yasa tasarısına eklendi. Pek çok madde ile birlikte gelen yeni düzenlemelere göre ülkemize ürün sağlamasına rağmen hiçbir ikametgahı bulunmayan şirketlerin artık KDV ödemeleri gerekecek. Gümrük vergisiyle nasıl bir şekilde çalıştığı bilinmeyen eBay vb. gibi e-ticaret kapsamında yer alan sitelere %18 gibi bir KDV eklenecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘ Mesela ben cep telefonumdan program indiriyorum, bu program şu anda %18 KDV’ye tabi tutuluyor.  Eski sistemde ‘Ey vatandaş, git bunu sorumlu sıfatıyla beyan et’ diyoruz. Kimse ediyor mu? Etmiyor’ dedi.

Bundan sonra Türkiye’ye yönelik bir hizmet sunan şirketler, vergiden de sorumlu olacaklar. Bu durum hangi firmalara nasıl yansıyacak ilerleyen günlerde göreceğiz. Peki, sizce bu yeni KDV sistemi oyun ve diğer sektörleri ne oranda etkileyecek?

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir