Yiyeceklerin Bozulmasını Engelleyen Ve Isıları Hakkında Bilgi Veren Buluş

Hiçbir kabloya alete, erdevata gerek olmadan yiyeceklerin ısılarıyla ilgili bilgi veren, akıllı olmasının yanında sindirilebilir özelliği de olan mikrosensör!


Biçim itibariyle sert olarak gözükse de hiçbir problem olmadan içerisinde hazmedilebilecek biyometaller bulunan cihazın temini artık her yerden yapılabilecek. Bu tarzda bir teknolojiyi tıbbi anlamda implantlarda, doğada kullanılan sensör ve giyilebilir cihazlarda ve kullanılıp atılabilir cihazlarda görmek mümkün. Fakat bunların üstünde hazmedilebilecek cinste bir sensör yapmak hiç kuşkusuz ki zor bir iş olsa gerek. İsviçre’li araştırmacıların yaptıkları bu şey sayesinde yenilebilir özelliğe de sahip olan bu sensör, herhangi bir yiyeceğe konularak, yemeğin sıcaklığını direk bildirebiliyor.

Yiyeceklerin Bozulmasını Engelleyen Ve Isıları Hakkında Bilgi Veren Buluş Salvatore Mikrosensör

Giovanni Salvatore adlı araştırmacının bulgusu süper incelikteki mikrosensörlerin yapım maddelerinin mısır ve patates nişastası, insanların hazmedebilecekleri türde magnezyum ve suda çözülebilen silikon dioksit ve nitritten oluşuyor. Sensörün boyutları ise oldukça küçük. 16 mikrometre inceliğiyle, 100 mikrometre kalınlığıyla insan saçından bile ince.

Salvatore yaptığı bir açıklamada “Avrupa’ya yapılan nakliyatlarda Japonya’dan gelen balıkların içerisine bu sensörü yerleştirebiliriz. Böylece balıkların yeterince soğuk derecelerde tutulup tutulmadıkları sürekli olarak gözlem altına alınabilir” diyor.

Yiyeceklerin Bozulmasını Engelleyen Ve Isıları Hakkında Bilgi Veren Buluş Salvatore Mikrosensör

Yeni sensörlerin mikro pile, mikro işlemciye ve ileticiye bağlanması için şimdiye kadar biyolojik çözünebilmekte özelliğe sahip olan kablolar kullanılmıştı. Ancak şuanda kablosuz olarak yapılan sensörler maliyet açısından ciddi sorunlara sebep olabilir. Salvatore, bu olaya daha fazla zaman ayırıp, daha fazla üretim yapmak suretiyle üretim için gereken maliyet ve emeğin ciddi oranda azaltılabileceğini düşünüyor.

Salvatore bu sensörlerin aynı zamanda gaz tesisi yapımı, ultraviyole ışık miktarı ya da basınç ölçümü gibi durumlarda da kullanılabileceğini belirtiyor.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir