Yeni Bir Gelişme Sayesinde Yüzü Maskeli Protestocular Tanınabilecek

Yapılan protestolarda yüzü maskeli kişileri analiz etmek için kullanılacak sistem başarıyla sonuçlandı.


Yapılan protestolarda, eylemlerde son zamanlarda yüzü maskeli kişiler oldukça artmıştı.Bunun sonucunda bunu aşabilmek için araştırmalar devam ediyordu. Sonuç olarak araştırmalar başarıya ulaştı.

Çalışmada, araştırmacılar için belirleyici unsurlar yüzde özellikle göz etrafları, burun ucu ve ağzın köşe kısımları tespitte çalışılan konular. Yapılan testte bir şapka veya fularla örtülmüş bir yüz bulunan beş fotoğrafta yüzlerin %56’sı tespit edilebildi. Şapka, eşarp ve gözlük üçlüsü olan kombinasyonda ise tahmin edilebilmesi yüzdesi %43.

Yeni Bir Gelişme Sayesinde Yüzü Maskeli Protestocular Tanınabilecek Yüz Protesto Maske

Araştırmacıların şu an için yüzün tamamını kaplayan maskelerde yüz hatlarını tanımlayan bir sistem üzerinde çalıştıkları belirtiliyor. Toplumsal hayatımızda bu durum nasıl bir değişime yol açar, suç oranları artar mı azalır mı merak konusu olsa da kullanılmaya başlanmadan varsayım yapmak biraz zor.

 

 

 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir