Yara Kapatan Slikon Yapıştırıcı Üretim Aşamasında

Yaralanma anında iğne ipliğe gerek duymadan yaranızı sıkıp 1 dakika içinde sarabileceğiniz bu yapışkan çok iş görecek.


Amerikalı ve Avustralya’lı araştırmacıların geliştirdikleri bu cerrahi yapışkan madde, yaraları hızla kapatma özelliğine sahip. Bu özelliğiyle dikiş atma rafa kalkıyor. Püskürtülerek te kullanılabilen bu madde normal şartlarda ameliyathanelerde acil durum vakalarında kullanılabilecek. Henüz insanlar üzerindeki etkisi deneme aşamasında.

Yapısında MeTro adı verilen bu  madde, elastik yapıda olması nedeniyle sürekli olarak genişleme ve yaranın yeniden açılması ihtimali olan yaraların tedavisinde oldukça kullanışlı. Araştırmacıların geliştirmeye çalıştıkları madde; deri, kalp ve damar hastalıkları, ciğer gibi hem harici hem dahili dokuların tedavisinde eğer geliştirme tamamlanabilirse kullanılabilecek.

MeTro maddesini fareler üzerinde yapılan testler sonucunda damar ve ciğerler üzerinde kesiklerin kapatılmasında gayet başarılı sonuçlar veriyor.

MeTro, fareler üzerinde yapılan testlerde damar ve ciğerler üzerinde bulunan kesiklerin kapatılmasında başarılı neticeler verdi. Fareler üzerindeki çalışmanın sonuçları ‘Science Translational Medicine’ adlı dergide tek tek yayınlandı.

Bileşimin yaraya uygulanmasından hemen sonra yaklaşık 1 dakika gibi kısa bir süreyle uygulanan ulraviyole ışınlar, metaryelin uygulandığı bölgeyi kapattığı sağlandı. MeTro aynı zamanda uygulanan metaryelin kullanım süresinin ayarlanabilmesine de imkan sağlamakta. Bazı yaralarda birkaç saatlik dolgu yeterli gelirken, kimi yaralanma vakalarında aylarca durması gereken süreç olabiliyor. Bu özellik, materyalin içerisinde bulunan, kendiliğinden oluşan enzim ile sağlanarak.

Bu özellik, materyalin içerisinde bulunan, kendiliğinden indirgenen enzim ile sağlanarak ayarlanabiliyor.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir