WhatsApp’ta Açık Bulundu

WhatsApp'ta karşıdaki kullanıcının kimlerle konuştuğunu görebilecek açık bulundu.


WhatsApp’ta geçtiğimiz günlerde oluşan bir hata sonrası, WhatsApp Web üzerinde gönderdiğiniz Javascript kodu sayesinde karşıdaki kullanıcının kimlerle konuştuğunu hatta mesaj içeriklerine kadar görebilecek açık bulundu.

Rob Heaton tarafından bulunan WhatsApp açığı, geçtiğimiz günlerde 2 kişinin karşılıklı konuşma esnasında 2 satırlık Javascript kod parçasını konuşma alanına yazıp göndermesiyle birlikte karşıdaki kullanıcının WhatsApp konusmaları, kişi listesi, ne zaman çevrimiçi olmuş anlık olarak takip edebileceği açık bugün itibariyle WhatsApp tarafından engellendi.

Ancak yazılım mühendisi Rob Heaton’a göre açık bu kadarla sınırlı olmadığını, WhatsApp üzerinde birden çok açığın olduğunu kişisel sayfası üzerinden bildirdi. Unutulmaması gerekiyor ki WhatsApp tüm konuşmaları, medya öğelerini, en son ne zaman çevrimiçi olmuş gibi bilgileri kayıt altına alıyor.

Geçtiğimiz yıllarda benzer açık Facebook Messenger uygulaması üzerinde de uygulanabiliyordu. Rob Heaton tarafından bulunan WhatsApp açığı diğer kötü niyetli hackerlar tarafından arayışa geçmelerini sağladı.

Sinan USLUER

Teknoloji yakından takip eden, okurlarına bu gelişmelerden haberden etmeyi seven yazılım üzerine işlerde görev almış Tekno1.net Yazarı

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir