Whatsapp Vergi Artışına Neden Oldu

SMS'i rafa kaldıran WhatsApp ile 800 milyon liraya yakın vergi kaybı, internet kullanımlarından alınan Özel İletişim Vergisi' nin %5'ten %50'ye çıkmasına neden oldu.


Cep telefonu görüşmelerinden %25,sabit telefon görüşmelerinden %15, data ve internet kullanımlarından %5 Özel İletişim Vergisi alınıyor. Torba yasa tasarısı ile bütün hizmetlerin kullanımları yüzde 7.5 oranında sabitlenecek. Maliye’ nin bu kararı almasında telefon görüşmelerinin artık WhatsApp, Face Time, Viger gibi çeşitli uygulamalardan internet aracılığı ile yapılmasının etkili olduğu belirlendi.

Whatsapp Vergi Artışına Neden Oldu WhatsApp SMS ÖİV

Telefon görüşmelerinin internet üzerinden yapılması, yüzde 5 vergi alınan internet payını artırdı. Bu yıl Eylül ayı için düzenlenen 26.70₺’ lik faturada toplam 1.52 ₺ ÖİV tahsil edildi. Bunun 0.66₺’si %25 vergiye tabi telefon konuşmalarından, 0.86₺’si ise %5 vergiye tabi internet hizmetlerinden elde edildi. Faturanın içinde telefon konuşmalarının payı 2.64₺’ye gerilerken, internet payı 17.20₺ ‘ ye çıktı. Maliyeye ödenen ÖİV tutarı 86 kuruş azaldı. Türkiye’de 77 milyon GSM abonesi bulunduğu düşünüldüğünde Maliye’nin bu hesapla bile zararı yıllık 800 milyon liraya ulaşıyor.

Whatsapp Vergi Artışına Neden Oldu WhatsApp SMS ÖİV

İnternet kullanımının her geçen yıl daha da artması hiç kuşkusuz ki daha da artmakta. Maliye Bakanlığı, Özel İletişim Vergisi gelirlerindeki kaybı önlemek için hızla harekete geçerek yasa değişikliğini gündeme getirdi. Torba yasa ile tasarı TBMM’de kabul edilirse, sabit telefon görüşmelerine, daha ve internet kullanımlarına %7.5 oranında vergi alınacak.

Hiç şüphesiz son günlerdeki vergi artışları vatandaşları memnun etmiyor. Bir çok vergiye yüksek oranlarda zam geldi. Toplum artık başka bir vergi artışı daha gelir mi telaşında!

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir