WannaCry Virüsünün Ardındaki Ülke Belli Oldu

12 Mayıs'ta WannaCry 2.0 ismiyle yüz binlerce bilgisayarı etkileyen ve birçok ülke bakanlarının sistemine sızan fidye virüsünün arkasındaki ülke Kuzey Kore'ymiş.


Mayıs ayında ortaya çıkan, adının ise WannaCry olan fidye virüsü, tüm dünyayı derinden etkilemiş ve 150 ülkede 200 binin üstünde kişinin sorun yaşamasına neden olmuştu. Son yılların en yaygın ve en zararlı virüsü olarak nitelendiren fidye virüsü, çok sayıda büyük kuruluşun sistemine sızmıştı.

Bu virüsle ilgili çıktığından belli hangi ülkeden yayıldığıyla ilgili bir çok iddia ortaya atılmış olsa da, ana kaynağının hangi ülke olduğu bilinmiyordu. Konuyla alakalı olarak Microsoft Genel Sekreteri Brad Smith’in yaptığı açıklamaya göre virüsun kaynağı açık bir şekilde ortada.

Fidye yazılımın dağılmasıyla ilgili olarak direkt Kuzey Kore’yi sorumlu tutan Smith, Kim Jong-un yönetiminin NSA siber silahları çaldığını öne sürdü ve şunları söyledi:

”Hükümletlerin 1949’da Cenevre’de olduğu gibi bir araya gelmelerini ve özellikle barış zamanlarında sivillere yönelik siber saldırıların yasak olduğu ve uluslararası hukukun ihlal edildiğini ortaya koyan yeni bir dijital Cenevre Sözleşmesi yapmalarını istiyoruz.”

Saldırıların çoğunun XP işletim sistemli bilgisayarlara yapıldığını ve bu anlamda kendilerinin sorumlu tutulamayacağını belirten Brad Smith, şirket olarak 2014 yılında XP’yi desteklemeyi bıraktıklarının altını çizdi.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir