Ulusal Yayıncılar Birliği Apple’a Radyo Eklemeleri Gerektiğini Belirtti

Ulusal Yayıncılar Birliği, zor zamanlarda telefonların insanları yarı yolda bırakmaması için radyo eklemeleri gerektiğini belirtti.


Apple ve diğer popüler telefon üreticilerinin telefonlarına baktığımızda radyo donanımının bulunmadığını görmekteyiz. Bunun sebebi ise en başka güvenlik önlemlerinden kaynaklanıyor. FM Radyo yongaları veya antenleri olmayan telefonlara tepkisini belirten Ulusal Yayıncılar Birliği (NAB),  bu tarz telefonların insanları zor durumlarda yarı yolda bırakacağını açıkladı.

National Association Of Broadcasters (NAB) yani Ulusal Yayıncılar Birliği bir blog yazısında, iPhone 8’de FM radyo desteği için bazı donanımlara sahip olduğunu söyledi. iPhone 8’in FM Radyo çekirdeğine bir Broadcom çipi kullandığını belirten NAB, bu telefonlara FM Rado desteğinin gelmesini istiyor.

Apple’ın yaptığı açıklamaya göreyse böyle bir çip kullanmadılar. iPhone 7 ve 8’lerde FM sinyallerini destekleyen FM Radyo yongası veya anteni bulunmadığını söyleyen Apple, MacRumors’a bu konu ile alakalı olarak yaptığı açıklamada kullanıcılarının güvenliğinin kendilerini derinden ilgilendirdiğini belirtti. Fm yongalarının telefonu güvenlik konusunda çözümsüz bırakmasından dolayı eklemediklerini belirtiyor.

NAB ise iPhone’daki donanımın FM’i destekleyebileceği yönünde. Apple’ın bu sorunu sadece yazılımla halledebileceğini belirtiyor.

Öte yandan NAB’ın telefonlardaki FM radyo desteğinin olmasını savunmasında mantıklı bir sebep var. Olası kötü bir durumda telefonlar çekmediği taktirde insanların telefonlarını bir radyo gibi kullanarak dış dünya hakkında bilgi sahibi olabilirler. Örnek vermek gerekirse olası bir deprem durumunda yanımızda olması kuvvetle muhtemel olan cep telefonu sayesinde birçok şeyden haberdar olabiliriz. Son zamanlarda Amerika Kıtası’nda meydana gelen kasırga ve depremler göz önüne alındığında bu gibi afet durumlarının önemi ve radyonun gerekliliği ön plana çıkmış olabilir.

 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir