Uber iPhone Kullanıcılarının Ekranlarını Kayıt Ediyor

Bir güvenlik araştırmacısı bu hafta Uber hakkında skandal bilgiler verdi. Uber uygulaması iOS 11 ile gelen ekran kaydetme özelliğine erişebiliyor.


Araştırmacı Will Strafach, uygulamaların nelere erişebileceğinin Apple tarafından belirlendiğini ve bazı özelliklerin ise yalnızca özel izin dahilinde yapılabildiğini söyledi. Strafach, Uber’in bu tarzda izin verilen tek uygulama olduğunu belirtti.

Apple uzmanı Luca Todesco bu özel iznin bir kod olarak bilindiğini söyledi. Bu kod, uygulama geliştiriciler için yapılmış olup ekranın piksel piksel okunmasına ve yazılmasına olanak tanınıyor.

Şüphelere rağmen bu özel erişim izni iOS 11 piyasaya çıkmadan önce verilmiş. Kayıt ekranı özelliğinin üçüncü parti bir uygulaması Uber’e verilmiş olması ciddi anlamda bir güvenlik endişesinin oluşmasına olanak sağlıyor.

Uber’in geçmişte yaşamış olduğu güvenlik sorunları akıllara geldiğinde, Apple’ın böyle bir erişim izni vermiş olması fazlasıyla ilginç görünüyor. Geçtiğimiz yıl Apple’ın CEO’su Tim Cook, Uber’i uyarmıştı. Eğer ki iOS kullanıcılarını takip etmesi halinde ya da kuralları ihlal etmesi halinde uygulamayı App Store’dan kesin olarak kaldıracağını söylemişti.

Çıkan bu haberlere dayanarak bu konuyla ilgili açıklama yapan Uber yetkilisi aşağıda açıklamayı yaptı:

Bu API şu anki kod tabanımızda bir şeyle bağlantılı değildir; yani işlevsel değil ve onu kullanan bir özellik bulunmuyor. Apple Watch uygulamamızın ilk versiyonu için sadece haritalar üretmek için kullanılmıştı ancak uzun bir süredir kullanılmıyor. Bu erişim izninin kaldırılması için Apple ile iletişim halindeyiz.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir