Türkiye İnsansı Robot Üretimine Başladı

Akınsoft, 20 milyon TL’lik yatırım ile Türkiye'de ilk insansı robot seri üretimine başladı. Türkiye'de yakın zamanda piyasaya sunulacak.


Türkiye’nin Konya ilinde, yerli yazılım firmalarından Akınsoft, tamamen milli kaynaklara dayalı olarak insansı robot üretimine başladı.

İnsansı robotların seri üretimi için Konya ilinde, Akınsoft tarafından fabrika kuruldu. Akınsoft şirket Yönetim Kurulu Başkanı Olan Özgür Akın, Akınsoft tarafından 20 milyon TL’lik yapılan yatırımla insansı robot seri üretimine başlanıldığını belirtti. Yapay zeka kullanılan insansı Türk yapımı robotların seri üretimi haberleri yayılırken çevrede bulunan halkdan ‘ne zaman piyasaya çıkacak’ soruları ile sık sık karşılaştığını belirten Özgür Akın, üretiminde bulundukları insansı robotların tamamen milli kaynaklara dayandığını, robotların çeşitli hizmet sektörlerinde aktif olarak çalıştırılabileceğini belirtti.

Türkiye İnsansı Robot Üretimine Başladı Türkiye'nin İlk İnsansı Robotu Türkiye'de Robot Üretimi

Akıncı adı verilen insansı yapay zekaya sahip robotların A’dan Z’ye bütün parçaları Akınsoft’un kurduğu fabrika laboratuvarlarında üretildi. Kullanılan yazılımlar, devre tasarımları, mekanik aksamlar gibi robotun oluşturulmasında kullanılan tüm faktörler tamamen yerli ve Akınsoft ekipleri tarafından temin edildi. Bu anlamda tamamen yerli yapım olduğunu belirten Özgür Akın, oluşturulan yapay zeka donanımları ile bir insan gibi yürüyebilen, koku duyusuna sahip, görebilen, tanıma ve tanışma yetilerine sahip insansı robot ürettiklerinide konuşmasına ekledi.

İnsansı robotlarda öğrenebilen bir yapay zeka mantığı kullanıldı. Öyleki her insanın rahatlıkla sıfırdan programlayabileceği arayüz geliştirildi. Kullanımı oldukça basit arayüz sayesinde dilediğiniz ortama adapte edebilir, iş ortamınıza adapte edebilirsiniz. 

İnsansı robotların yurt dışı maliyet fiyatları 10 ila 15 bin arasında değişiklik gösterirken, yerli yapım insansı robotların 500 ila 600 Lira gibi çok ucuz maliyetlerle üretilebiliyor. 

Sinan USLUER

Teknoloji yakından takip eden, okurlarına bu gelişmelerden haberden etmeyi seven yazılım üzerine işlerde görev almış Tekno1.net Yazarı

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir