Türk Mühendislerin Geliştirdiği Dünya’nın İlk Akıllı Polis Bisikleti

Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen fuarda Türk Mühendisler tarafından yapılan bisiklet olan Ekin Bike Patrol, dünyanın ilk akıllı polis bisikleti oldu.


1998 yılında kurulan ve şehir teknolojileri anlamında faaliyet gösteren ‘Ekin Teknoloji’ dünyanın ilk akıllı devriye sistemi Ekin Bike Patrol’u Dubai’de sergiledi. Yüzde yüzü Türk mühendisler tarafından yapılan Ekin Bike Patrol, şehir denetim sistemlerine farklı bir bakış kazandırmakta. Bu bisiklet ile sabit sistemlerin bulunmadığı noktalar denetlenecek ve trafiğin daha güvenli hale gelmesi sağlanacak.

Harekat halindeyken plaka tanıma ve park ihlali gibi tespitler yapabilen sistem, herhangi bir polis bisikletine kolayca monte edilebilmekte. Devriye gezdiği süre içerisinde görüş alanındaki her şeyi kaydedebilen sistem, kara listeye alınmış araçların plakalarını da rahatlıkla tespit edip kontrol merkezine hemen o anda gönderebiliyor.

Emniyet güçlerine denetim amacıyla çok büyük kolaylıklar sağlayacak sistemin diğer teknolojilere nazaran sonuca daha fazla odaklı olması sebebiyle kullanımının yaygın olacağını söyleyebiliriz.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir