TRT’de 4K İle Yeni Bir Dönem Başlıyor

TRT, 4K ile Türkiye'de bir ilke imza atıyor. Artık televizyonlar haricinde bilgisayarlar ve tabletlerden 4K canlı yayın desteği sunacak.


Yaklaşık iki yıl önce TRT, Türkiye’nin ilk Ultra HD kanalı TRT 4K’da test yayını başlatmıştı. Hibrit yayıncılıkla ilgili çalışmalarına devam eden TRT, 4K konusunda Türkiye’de bir ilke imza atan TRT, bunun ardından bir ilke daha ima attı. TRT, 4K teknolojisini YouTube platformu üzerinden izleyicilerle buluşmaya başladı.

YouTube üzerinden canlı yayınlar yapmaya başlayan kanal, bundan böyle televizyonlar haricinde tabletler, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden de 4K canlı yayın olarak izlenebilecek.

TRT’nin canlı yayınını rahatlıkla izleyebilmek için 25 Mbps ve üzeri internet bağlantısı olması gerekiyor. Türkiye koşullarında birçoğumuz evlerimizde 25 Mbps değil de 10-15 Mbps internet bulsak şükredecek durumdayken 25 Mbps ‘le TRT’nin canlı yayınını izlemek hayal gibi görünüyor.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir