Trafik Kazalarının %60’ı Telefon Kullanımından

Son yıllarda telefon kullanımının artması trafik kazalarının artmasına sebep oldu. Avrupa'da yapılan araştırmayla kazaların %60'ı telefon kullanımından kaynaklı.


Avrupa’nın 3 büyük ülkesi Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan araştırmalarda, son 3 yılda trafik kazalarının %60’ının cep telefonu kullanımı nedeniyle meydana geldiği belirtildi.

Bizim ülkemizde ise ağustos ayında yurt genelinde 39.099 trafik kazası meydana geldi.

Dünya Sağlık Örgütü Raporu’na göre, sürücülerin %20’sinin direksiyon başında telefon kullandıkları işaret eden  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamasında şunları söyledi:

”Yol güvenliği konusunda Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan araştırmalarda, trafik kazalarının %60’ının cep telefonu kullanımı nedeniyle gerçekleştiği tespit edildi.Hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin ‘Trafikte Cep Telefonu Kullanımı’ raporuna göre telefon beklerken veya görüşme bittikten sonra da kaza riski devam ediyor. Yapılan araştırmalarda, telefon görüşmesi bittikten sonra kişinin konuşmalar üzerine düşünerek dikkatini toplayamadığı ve görüşme bittikten sonraki 5 dakika içinde kaza riskinin 4,8 kat arttığı belirlendi. Özellikle telefon konuşmasının yoğunluğu kişinin dikkat dağınıklığı üzerinde büyük rol oynuyor.”

Son olarak Palandöken, sürücülerin araç kullanırken cep telefonu kullanmamaları gerektiğini ekledi.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir