Tesla Model 3 Hedefinin Çok Gerisinde Kaldı

Aldığı 513 bin ön siparişle rekor kıran Tesla Motors'un son otomobili olan Model 3, teslimatta tam olarak hayal kırıklığı yarattı.


Tesla Motors’un geçtiğimiz yıl tanıttığı Model 3 büyük bir beğeni toplayarak adından oldukça söz ettirmişti. Amerika’da satış fiyatı 35 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı açıklanan elektrikli otomobil, binlerce ön sipariş almış ve şirketin kurucusu ve CEO’su olan Elon Musk’ ı oldukça sevindirmişti.

Geçtiğimiz aylarda üretimine başlanan Tesla Model 3, ön siparişle satın alınmakta. Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Eylül sonu hedeflerinin 1500 teslimat olduğunu belirtmişti. Fakat rakamlara bakıldığında, Tesla için işlerin hiç te iyi gittiği söylenemez. Çünkü bu zamana kadar 1500 teslimatın yerine sadece 260 araç sahibine teslim edildi.

Tesla 3 Model’in ön siparişinin 513 bin gibi uçuk bir rakam olması sonucunda teslimatın bu kadar az olması aracı bekleyen müşterilerinde endişeye neden olmakta.

Bunun sonucunda Tesla yetkilileri açıklama yaptı. Yaptıkları bu açıklamada gecikmenin parça tedariği sıkıntısından değil, üretim hattının kısıtlı olmasından kaynakladığını ifade ettiler. Süreci hızlandırmak için çalışmalarını sürdüren yetkililer, 2018 yılı itibariyle haftada 10 bin adet araç üretmeyi hedeflediklerini belirtti.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir