Telefonlarda Parmak İzi Teknolojisinde Önemli Gelişme

Güney Koreli teknoloji devi Samsung firması ekran altına yerleştirilen parmak izi sensörü için görevlendirdiği şirketlerden olumlu dönüşler almaya başladı.


Çerçevesiz ekran teknolojisi telefonlarda home tuşunun kalkmasına ve haliyle biyolojik güvenlik kilidi olan parmak izi okuyucusunun da kalkmasına neden oldu. Bu durum karşısında teknoloji şirketleri farklı yollar arama yoluna gittiler.

OLED teknolojisinin imkanlarından faydalanmak isteyen teknoloji şirketleri parmak izi sensörünü yine home butonunun olduğu yere yanı ekranın altına yerleştirmeye karar verdi. Bu söylediklerimizi bu sene çıkardıkları telefonlara yaşanan aksaklıklar yüzünden yerleştirmeyi başaramadılar ve bunun yerine Face ID özelliğini kullanmak durumunda kaldılar.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Galaxy Note 9 cihazının ekranın alt kısmına bu teknolojiyi yerleştirmek için büyük bir çaba içerisinde olduğu gelen haberler arasında. Samsung’un bu alan için görevlendirdiği firmalar, söz konusu teknolojiyi stabil bir şekilde çalıştırmayı başarırlarsa Samsung’un bir sonraki çıkacak cihazında ekran altına yerleştirilmiş parmak izi okuyucuları görmemiz mümkün olabilir.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir