Sürücüsüz taksiler Dubai’de test sürüşüne başladı

Otonom taşımada 2030 yılını hedefleyen Dubai, 2030 yılına kadar şehiriçi ulaşımın dörtte üçünü bu şekilde yapmayı hedefliyor.


Otonom Hava Taksisi (AAT) olarak adlandırılan ve son yıllarda kurulan Dubai’deki insansız hava ulaşım filosu, test uçuşunu başarıyla gerçekleşirdi.Filo, insansız olması nedeniyle dünyada bir ilk.

Yetkililerin açıklamalarına göre AAT’ler insansız olmasının yanında çevre dostu. Bu araçlar 30 dakika havada kalabiliyor ve ortalama hızları 50 km/s olarak belirtiliyor. Maksimum hızları iste 100 km/s’a kadar çıkabilmekte. 

Sürücüsüz taksiler Dubai'de test sürüşüne başladı Otonom Hava Taksisi Dubai AAT

Araçların üreticisi Alman Volocopter firmasının verdiği bilgilere göre bu araçlarda acil durum paraşütlerinin bulunduğunu, birbirinden bağımsız batarya sisteminin yer aldığı belirtiliyor ve bu sistemin şarjı 2 saatte dolmakta. Dubai hükümeti ise bu sürenin hizmete başlanılana kadar ciddi oranda azaltılacağını belirtmekte.

Dubai Ulaşım Bakanlığı, AAT’lerin akıllı telefon uygulamaları üzerinden çağırılabileceğini ve yolculukların da takip edilebileceğini söyleyip hava sahası güvenliğinin sağlanması için de gereken her türlü tedbirin alınacağını belirtti. 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir