Siber Korsanlarının Yeni Hedefleri Mobil Cihazlar

Boğaziçi Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin, akıllı telefonların siber korsanların hedefi haline geldiğini söyledi.


Boğaziçi Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi (BÜSİBER) Yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin’in yaptığı değerlendirme sonucu  son zamanlarda ”Android işletim sistemi yüklü olan telefonlara yönelik tehditlerin yoğunlaştığını” ifade ederek, siber saldırıların telefonlara masum gözüken bir zararlı yazılımın yüklenmesiyle başladığını belirtti.

Özellikle halka açık alanlardaki WiFi kullanımlarında siber korsanların direkt telefonlara girebildiklerini ve özel verilere ulaşabildiklerine dikkat çeken Doç. Dr. Metin, “Örnek vermemiz gerekirse Android telefonlardaki Bluetooth protokolündeki ‘Blueborne’ adlı zafiyet kullanılarak telefonlara direk erişim sağlanıp yine zararlı bir yazılım yüklenip telefonun kontrolü kamera ve mikrofon dahil ele geçirilebiliyor.”ifadelerini kullandı.

Zararlı yazılımlara dikkat!

Banka hesaplarına, cep telefonlarına yapılan saldırılarla ulaşılabiliyor. Zararlı yazılımlara bir örnek vermek gerekirse ‘Red Alert 2’ cep telefonunuzdan internet bankacılığına uygulamasına girmek istediğinizde karşınıza bankacılık yazılımına benzeyen bir ekran çıkartıyor ve şifrenizi ilk girdiğinizde bir hata mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Bu esnada ise şifrenize erişiyorlar. Şifreyi ikinci sefer girdiğinizde ise erişiminizi sağlayabiliyorsunuz.

Banka hesaplarınızın yanı sıra sosyal medya şifrelerinizi de çalabiliyorlar. Zararlı yazılımları, internet bankacılığına girdiğinizde bankadan size uyarı için gelen telefon aramalarını da engelleyebiliyorlar. Bankadan gelen SMS mesajlarını okuyabiliyorlar.

Bunun benzerinde daha birçok yazılım vardı fakat bu yazılımın Türkiye’deki bankacılık uygulamalarının görünüşlerini kopyalayabildiği için tehlikeli durumda. Ayrıca bu şekilde sosyal medya şifrelerinize de erişebiliyorlar.

Jailbreak uyarısı

Mobil dünyasında sıkça karşılaşılan sorulardan birisi ise ” iOS mu daha güvenli yoksa Android mi?” Buna da değinmek gerekirse; iPhone eğer Jailbreak denilen bir değişiklik ile orijinalliğini kaybetmediyse yani telefona Jailbreak yüklenmediyse zararlı yazılımlardan etkilenmiyor. Fakat yine de işletim sisteminde olan bazı zafiyetler sorun olabilmekte. Şu anda yeni çıkan bir zafiyet ile iPhone telefonunuz il e halka açık WiFi kablosuz ağına bağladığınız zaman telefonunuza girebiliyorlar. Çalıştırdıkları bir kod sayesinde telefonunuzda kalıcı  arka plan oluşturup  telefon saldırıları sunucusuna bağlı hale getirerek, telefonunuzu dışarıdan kontrol altına almayı başarıyorlar.

Yalnız belirtmek isteriz ki bu zafiyet iOS 11 işletim sistemiyle çözülmüş durumda. Henüz iOS 11’e geçmeyen kullanıcılar varsa güvenlik anlamında güncelleme yoluyla bu versiyona geçmelerini öneririz.

 

 

 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir