Seçimde Tramp’a Başkanlığı Facebook ve Twitter Kazandırdı

Yeni Dijital Direktörü Brad Parscale yaptığı açıklamada Tramp'ın, seçimi Facebook ve Twitter sayesinde kazandıklarını söyledi.


ABD Başkanı Trump’ın seçimlerde Hillary Clinton’ı mağlup etmesinde Facebook sıkı bir şekilde eleştirilirken, buna sebep olarak seçim döneminde Trump yanlısı sahte haberlere engel olmaması gösterilmişti.

Trump’ın yeni Dijital Direktörü Brad Parscale seçim zaferinde Facebook ve Twitter’ın önemine dikkat çeken açıklamalar yapmıştı.Kampanyalar için en büyük para kaynağının Facebook’tan geldiğini söyleyen Parscale, çalışmalara Trump’ın başkan adayı olmasından tamı tamına 1.5 yıl önce başladıklarını söyledi. Trump seçim öncesi 90 milyon dolar gibi bir rakamı, online reklamlarda kullanmak üzere Parscale’in dijital reklam firmasında kullanmıştı. Seçimi kazanmada büyük rol oynadığını belirttiği Facebook’ta Trump’a destek amaçlı bağış topladıklarını belirtti. Bu kampanyalar sonucunda 250 milyon dolardan fazla online bağış toplandı.

Bunun yanında Hillary Clinton seçim döneminde TV reklamlarına 200 milyon dolardan fazla para harcarken, buna karşılık Trump’ın dijital medyada rakibinin harcadığının yarısını kullanarak seçimi kazanması da büyük yankı uyandırmıştı.

 

 

 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir