Samsung & Google Birlikte Artırılmış Gerçeklik Projesine Adım Atıyor

Apple'nin WWDC 2017'de tanıtımını yaptığı ArKit'e karşı güçlü 2 rakip geliyor.


Apple’nin WWDC 2017’de tanıtımını gerçekleştirdiği ARKit projesi ardından Google ve Samsung iş birliği için ortaklık kuruyor. 

Arttırılmış Gerçeklik Nedir ?

Arttırılmış gerçeklik, video, ses, grafik ve GPS ortamına göre akıllı cihazınız tarafından üretilen, gerçek dünya ile konumlandırılmış 3D ortam görünümüdür.

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile arttırılmış sanal gerçeklik projeleride paralel olarak gelişmekte. Apple’nin WWDC 2017’de ARKit yani arttırılmış sanal gerçeklik projesi ardından diğer akıllı telefon pazar devlerinden Google ve Samsung bir adım attı. Google tarafından geliştirilen arttırılmış gerçeklik ARCore, artık Samsung Galaxy akıllı telefonlarına entegreli olarak çalışacak.

Samsung ve Google, akıllı telefonlarından Galaxy S8, Note 8 ve Pixel akıllı telefonlarında aktif olarak çalışmakta olan ARCore arttırılmış gerçeklik olgusunu birlikte geliştirmeye karar verdi. Kararın ardından Samsung, geçtiğimiz günlerde yapılan bir etkinlikte sadece Galaxy S8 veya Note 8 model akıllı telefonlarında ortaklık değil, bundan sonraki gelecek yeni nesil akıllı telefonların tümünde geçerli bir ortaklık olduğunu belirtti.

ARKit, Google tarafından geçtiğimiz yıllarda oluşturduğu Project Tango‘dan esinlenilmiş bir yapıya sahip. Project Tango, 3D sensörler ile 120 derecelik bir açı kullanan kamera bulunan akıllı telefonlarda 3D harita oluşturma özelliğine sahip. 

ARKit, üst düzey Apple akıllı cihazlarında kullanabilirken, ARCore ise ARKit’e göre üst düzey akıllı telefon ve donanım gerektirmeyen yapıdadır. Haliyle ARCore düşük bütçe ile alınabilen akıllı telefonlar ile de kullanılan yapısı Google & Samsung iş birliği ile Apple tarafından geliştirilen ARKit’e ciddi bir rakip olacağı sinyalleri veriyor. 

Sinan USLUER

Teknoloji yakından takip eden, okurlarına bu gelişmelerden haberden etmeyi seven yazılım üzerine işlerde görev almış Tekno1.net Yazarı

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir