Rus Bilim İnsanları Düşünce Gücüyle Çalışan Otomobil Geliştirdi

Rus bilim insanları, engelleri düşünerek bu alanda engellilerin düşünce güçleriyle kullanabilecekleri bir elektrikli araba geliştiriyorlar.


Rusya‘nın yerel gazetelerinden olan Rossiskaya Gazeta‘nın haberine göre Nijnıy Novgorod’lu bilim insanları,  düşünce gücüyle çalışan bir otomobil geliştiriyorlar.

Nijnıy Novgorod Devlet Üniversitesi’nden Vasiliy Mironov’un yaptığı açıklamalara göre Nöromobil adı verilen araç, daha çok engellilere hitap etmesi için yapılıyor. Araçta bulunacak kontrol sistemi ile beyindeki farklı eylem modellerini çıkarabilme yetisine sahip olabilecek. Aracın kontrolü ise araçta bulunacak özel arayüz sayesinde beyinden alınan sinyallerin komuta dönüşebilmesini sağlayacak. Nöromobil, bu özellik ile herhangi bir kaza sonucu meydana gelen felç ya da omurilik zedelenmesi sonucu vücudunu hareket ettiremeyen kişiler için de güzel bir alternatif oluşturmuş olacak.

Yalnız belirtmek isteriz ki Rus bilim adamlarının geliştirdiği proje bu alanda ilk değil. Bundan daha önce Opel, düşünce gücüyle çalışabilen Opel Mind adıyla bir araç tanıtmıştı.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir