Putin’den Kuzey Kore’yle İlgili Vurmak Mümkün

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, Moskova’da katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada Kore’yi vurmanın mümkün olduğunu belirtti.


Putin’in yaptığı açıklamada Kuzey Kore’yi vurmanın mümkün olmasının yanında bu adımın istenilen sonucu verip vermeyeceğinin belirgin olmadığına da değindi. Ayrıca Kore yarımadasında kullanılan savaş söyleminin tehlikeli olduğunu da belirtti. Devamında ise ‘’Açık açık konuşalım; Kuzey Kore’yi silahsızlandıracak bir vuruş yapılabilir mi? Yapılabilir. Peki amaca ulaşır mı? Bu meçhul, zira muhtemelen hiç kimse Kuzey Kore’nin nerede neye sahip olduğunu bilmiyor. Kuzey Kore kapalı bir ülke ve hiç kimse bu konuda yüzde yüz bilgiye sahip değil. Cevap ortadayken savaş söylemine gerek var mı? Bence yok.’’ İfadelerine yer verdi.

Kuzey Kore’nin nükleer deneme poligonlarının Rusya sınırına 200 kilometre uzaklıkta olduğunu ve bu nedenle yapılan nükleer denemelerden, Amerika Birleşik Devletleri’nde daha fazla endişe duyduklarının altını çizdi. 2001 yılında Kim Jong-il’in Rus lidere, nükleer silaha sahip olduklarını ve basit topçu sistemleriyle Güney Kore’nin başkenti Seul’u vurabilecek her türlü imkana sahip olduklarını söylediği ortaya çıktı.

Putin ise konuşmasını ‘’Artık 2017’deyiz, Kuzey Kore ’nin daimi yaptırım koşulları altında yaşıyor ve artık nükleer yerine hidrojen bombasına sahipler. Basit topçu sistemlerinin yerini 5.000 kilometreye kadar menzile sahip füzeler aldı. Sorunu çözmenin yolu gerçekten bu olabilir mi? Hayır. Her şeyin tersine gittiğini zaten hepimiz görüyoruz.’’ Kelimeleriyle sonlandırdı.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir