Porsche’den İlk Hızlı Şarjlı Elektrikli Araba

Porsche'nin 2015'te duyurduğu elektrikli aracı test sürüşünü gerçekleştirdi. Aracın satışına ise 2019'da başlanacak.


Gelecekte benzinli araçların rafa kalkacağı bu tarz haberlerle kesinleşmiş oldu. Bu alana ilk olarak Tesla başladı. Tesla’dan sonra tüm otomobil üreticileri elektrikli araç konseptine geçmeye başladılar. Bu seriye 2015’te katılan Porsche, elektrikli otomobilini ilk kez görüntüye çıkardı.

Porsche Mission E ismiyle çıkacak olan elektrikli otomobilin 2019’da yollara çıkması bekleniyor. İlk olarak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan otomobil geçtiğimiz günlerde yollarda görüldü. Elektrikli araç konseptinin spor arabaya başarıyla uygulamış gözüken Porsche’nin arabası 4 kapılı bir model olarak görüntülendi.

Porsche yetkilisi Oliver Blume’ın yaptığı açıklamalara göre 2019 yılının son aylarına doğru satışa sunulacak aracın tam fiyatını açıklamazken, fiyatının 80.000 Euro dolaylarında olacağı düşünülüyor.

Elektrikli araç üretmesinden sonra kafasında performans sorusu olan okurlarımıza hemen bilgi verelim; Porsche Mission E modeli ile performans konusunda sahiplerini üzmeyecek. 100 km hıza yalnızca 3.5 saniye gibi kısa bir sürede çıkabiliyor. Bataryasının tam dolumuyla 530 km yol gitmesi bekleniyor. İlginç gelen durum ise 15 dakika gibi kısa bir sürede pilinin %80’nine yakınını doldurması bekleniyor.

Bu tarzda hızlı şarj teknolojisini ise Hitachi tarafından üretilmiş.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir