Patlayan Telefon Pillerine Çözüm Bulundu

Lityum iyon özellikli pillere su bazlı elektrolitler yerleştirerek pillerin ısınma kaynaklı patlamasının önüne geçebileceklerini iddia ediliyor.


Patlayan akıllı telefon ya da başka elektronik cihazla ilgili olan haberimiz, yıllardır başımıza muhtemelen gelmese de duyduğumuz şeyler. Bundan öncesinde iPhone’larda birkaç telefonun patlaması sonucu ısınma sebebiyle gelen her telefonu değiştiriyorlardı. Son olarak ise Note 7’lerde bu sorun baş göstermeye başlamış ve bu sorun ısınan pillerin kolaylıkla patlayabileceğini tüm dünyanın anlamasına sebep oldu.

Bu olaydan tüketicilerden çok üreticileri etkiledi. Çünkü her ne kadar telefonu patlayan telefon firmasına diğer firmalar gönderme yapsalar da kendileri de böyle bir sorun yaşamamak için daha güvenlikli bir pil teknoloji geliştirmek için sıkı çalışmalar yapıyorlar.

Patlayan Telefon Pillerine Çözüm Bulundu samsung iPhone Batarya

Suyla ilgili çalışma yapan ekibin yaptıkları çalışma sonucu pil başarılı bir şekilde çalışıyor olsa da su bazlı piller şu anlık yalnızca 70 defa şarj edilebiliyor. Ama bize göre bu da büyük bir başarı. İlerde daha güvenlikli piller kullanmamızın kapısını aralamış durumda.

 

 

 

 

 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir