Obeziteye Karşı Sensörlü Takip

Türk mucitten obeziteye karşı yeni bir buluş icat edildi. Obezite hastaları için sensörlü takip uygulaması geliştirildi.


Canan Dağdeviren tarafından geliştirilen Obeziteye karşı sensör, obezite hastalarını sevindirecek.

Canan Dağdeviren, 30 yaşından küçük 30 bilim adamı ünvanı alan bilim insanlarından biridir. Canan Dağdeviren yaptığı çalışma ile midedeki değişiklikleri anlık olarak takip edebilen ve sindirilebilir sensör geliştirdi.

İçinde sensör bulunan bir kapsül mideye yerleştiriliyor.  Sensör besin alımını ve sindirim bozukluklarını takip ediyor. Obezite hastaların tedavisinde önemli rol oynayacak buluş Türk bilim insanı olan Canan Dağdeviren ve ekip arkadaşları tarafından geliştirildi.

Endoskopi yardımıyla ağızdan mideye inebilen ve midedeki mekanik değişiklikleri aynı anda dışarı aktarabilen, ne kadar yemek yediğimizi, ne kadar sıvı tükettiğimizi, ne kadar hava aldığınızı ve verdiğinizi test eden bir buluş.

Canan Dağdeviren’a göre bu buluşun bir sonraki aşaması ise midenin mekanik etkileri ile enerji üretilmek.

Canan Dağdeviren tarafından icat edilen bu sensör, obezite hastaları dışında diğer mide rahatsızlıkları içinde hastalara yardımcı olacak.

Sinan USLUER

Teknoloji yakından takip eden, okurlarına bu gelişmelerden haberden etmeyi seven yazılım üzerine işlerde görev almış Tekno1.net Yazarı

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir