Mazda ve Toyota Şirketleri Elektrik Araç İçin Bir Araya Geliyor

Diğer şirketlere göre geride kalan Toyota ve Mazda firmaları kaybettikleri zamanı telafi etmek adına kolları sıvadı.Elektrikli araç için ortak şirket kuruyorlar.


Daha önceki yazılarımızda elektrikli araçlara sıkla değinmiştik. Bunlara bir yenisi olarak ta Mazda ve Toyota katıldı. Dünya çapında otomotiv üreticileri elektrikli araçları üretmeye başladılar bile.

Yeni yapılan bir açıklamaya göre Mazda, Toyota ve Denso Corporation’ın; EV Common Architecture Spirit Co. Ltd. adını verdikleri şirketin %90 hissesi Toyota’ya ait. Mazda ve Denso şirketleri ise %5’er hisseye sahip olacaklar.

Elektrikli araç üretmek için bir araya gelen şirketlerin ‘smart’ tarzı mini otomobillerden SUV modellerine kadar birçok araç modellerinde uygulanacağı belirtilmekte.

Mazda ve Toyota Şirketleri Elektrik Araç İçin Bir Araya Geliyor Toyota Mazda Elekrikli Araba

Toyota, aslına bakılırsa 20 yıla yakın bir süredir yarı elektrikli araçlar üretmekte ve bu alanda dünyanın en önde gelen ve seri üreticilerden biri konumunda. Fakat buna rağmen elektrikli araçlarda kendisinden daha küçük konumdaki üreticilerden geri kalmış durumda. Öyle geri kalmış durumda ki Prius Prime modelinin elektrikli menzili yalnızca 35 kilometre gibi küçük bir rakam.

Mazda ve Toyota şirketleri bu alanda oldukça geri kalmış durumdalar. Birleşme ile kurulan EV Common Architecture Spirit Co. Ltd. ile bu geri kalmışlığı telafi edebilecekler mi bunu hep birlikte göreceğiz.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir