Maliye Bakanlığı’ndan GSM Operatörlerine İnceleme Başlatıldı

Whatsapp'ın SMS devrine son vermesinin ardından GSM şirketlerinin durumu telafi etmek için faturalarda şişirmeye gitmeleri üzerine bakanlık inceleme başlattı.


Maliye bakanlığı, GSM operatörlerinin WhatsApp’tan ettikleri zararı telefi etmek için faturalarda şişirme yapması sonucu tüm GSM operatörlerini inceleme altına aldı.

Bazı GSM operatörlerinin düşük vergi ödemek için faturada düşük vergiye tabi hizmetleri şişirdiği iddialarıyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı müfettişleri tarafından inceleme başlatıldığı öğrenildi. Maliye’nin ilk olarak bir GSM operatöründe inceleme başlattığı, ardından da tüm operatörleri inceleyeceği gelen haberler arasında.

”Elektronik Yayın” adı altında gazete, dergi, televizyon, sinema abonelikleri gibi hizmetlerden Özel İletişim Vergisi alınmadığı gibi, %1 KDV alınıyor.

Hürriyet’in haberine göre paketin bir kısmı ”elektronik yayın” olarak gösterilmek suretiyle GSM operatörünün KDV+ÖİV olarak telefon konuşması için %43, internet kullanımı için %23 vergi ödemek yerine sadece %1 KDV ödediği ifade edildi.

Habertürk’e telefon faturasını gönderen bir vatandaş, kendisinin hiçbir talebi olmadığı halde 145.20₺ ‘lik cep telefonu faturasının 15.1₺ ‘sinin ”elektronik yayın bedeli” olarak gösterildiğini belirtti. Sadece bu işlemden dolayı GSM operatörü internet hizmetine göre 3.5₺, telefon konuşmasına göre 6.5₺  vergi ödemesi gerekirken 15 kuruş vergi ödedi. Operatör bu işlemlerden 3.35₺ ile 6.35₺  arasında değişen rakamlar arasında daha az vergi ödemiş oluyor.

Maliye’nin incelemesinin ardından vergi aşındırdığı tespit edilen GSM operatörlerine yüksek ölçüde ceze gelmesi bekleniyor. Diğer yandan TBMM’ye sunulan torba yasa ile GSM operatörlerinin devlete ödemeleri gereken hazine payının yeniden yapılandırma hakkı geliyor.

 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir