Kendini Onaran Balistik Kaplama Zırh Teknolojisi Üretildi

TulparTech kurucusu ve B. Üniversitesi öğrencisi olan Enis Yaşar ve ekibi tarafından geliştirildi.


TulparTech kurusucu Enis Yaşar ve ekibi ile geliştirilen “kendi kendini onarabilen balistik kaplama zırh” teknoloji tamamen yerli imkanlar ile geliştirildi.

İkinci MMG Ar-Ge ve İnovasyon zirvesinde yapılan zirve de tanıtımını yapan Enis Yaşar, kendini onaran balistik kaplamalı zırh teknolojisi üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını ifade etti. %100 yerli imkanlar doğrultusunda Türkiye’de üretilmesi, TulparTech olarak mutluluklarını bizler ile paylaştı.

TulparTech kurusucu Enis Yaşar yapılan kendi kendini onaran balistik zırh kaplama teknolojisi hakkında yaptığı açıklama;

“Geliştirdiğimiz ‘kendini onaran balistik kaplamayı’, savaş alanlarında ve askeri havaalanlarında kullanılan yakıt tankerlerinin dış yüzeyine, araçların yakıt muhafaza bölümlerine uyguluyorsunuz. Kaplama, muharebe esnasında yakıt tanker ya da tankına isabet eden şarapnel ve kurşun deliklerini bir saniyenin altında bir sürede onararak yakıtın dışarı akmasını engelliyor. Kendini onarma işlemi balistik koruma isteyen her türlü araca entegre edilebiliyor.

Kaplamanın içerisinde bizim geliştirdiğimiz iki farklı polimer var. Kaplamanın bütünlüğü bozulduğu zaman, kurşun girdiği anda, normal koşullarda ayrı katmanlarda duran bu polimerler, birbirleri ile açılan deliğin içerisinde temasa geçiyor ve kimyasal tepkimeye giriyorlar. Kimyasal tepkime sonucu polimerler şişiyor ve katılaşarak oluşan deliği kapatıyorlar. Kaplama içerisinde tutuşma engelleyici kimyasallar mevcut. Bu kimyasallar da bir kıvılcım çıkmasını engelleyerek alevlenme ya da patlama gerçekleşmesinin önüne geçiyor.”

Yapılan kendi kendine onarım yapan balistik zırh ile yurt dışı bağımlılığımız kalmadığına dair sözlerine devam eden Enis Yaşar, bu teknolojiyi geliştirmek için aralıksız çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir