10 Saniyede Kanseri Tespit Edebilen Kalem

Austin Teksas Üniversitesi bilim adamları, 10 saniye gibi bir sürede kanser tespiti yapabilen kalem şeklinde olan MasSpec isimli bir cihaz geliştirdiler.


Günümüzün hastalığı olarak bilinen kanser, her geçen gün daha da artmakta. Bu yüzden kanserin erken teşhisi tedavi sürecinde büyük önem taşıyor, vücudun hastalık ile savaşması daha kolay hale geliyor.

Bilim insanları tarafından kanser üzerinde yapılan çalışmalar her geçen gün ümit veriyor gibi gözükse de kanser tarihe karışacak mı? sorusunun cevabını henüz akıllarımızdan silebilmiş değil.

10 Saniyede Kanseri Tespit Edebilen Kalem Kanser tedavisi Kanser kalemi Kanser

Teksas Üniversitesi araştırmacıları geliştirdikleri kaleme benzer bir cihaz ile kanserli dokuyu 10 saniye gibi bir süre de tespit ederek, kanser teşhisinde ve erken tanı da büyük bir yenilik yapmaya çalışıyorlar.

MasSpec adını verdikleri kalemin teşhis yapabilmesi için hastaya değil, kalemin ucuyla dokuya temas ettirilmesi yeterli oluyor. Dokuda moleküler analiz yapan ve kolayca teşhis koyabilen kalem, ameliyat anında kanserli dokuyu tamamen temizleneceği belirtiyor.

 

 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir