Kamuflaj Teknolojilerin Gelişmesinde Ahtapotlardan Faydalanıldı

Ahtapotların varoluşundan gelen kamuflaj özelliği, kamuflaj teknolojisinin gelişiminde kullanıldı.


Ahtapotlar, renk ve deri renklerini değiştirebilen nadir hayvan gruplarındandır. Ahtapotların kamuflaj özelliği, diğer avcı grubu hayvanlardan korunmak ve kurtulmak için kendini koruma mekanizmasıdır. Ahtapotların bulunduğu ortamdaki renklerin tümünü ve fiziksel görüntüsünü birebir taklit edebilen bu kamuflaj özelliği, artık teknolojik faaliyetlerde rol alıyor.

Çevre durumunu taklit ederek kendini kamufle edebilen ahtapotlar, bilim adamların askeri ve diğer alanlardaki üretiminde bulunduğu kamuflaj teknolojisinde kullanımına sebep oldu.

Cornell Üniversitesi’nde görevli ekip, ahtapotlar konusunda uzman isim Roger Hanlon ile birlikte yeni çevresel ortamı taklit edebilen ve ortamdaki renkleri içerisinde barındırabilen teknoloji gelişmesinde katkıda bulundular.

Yumurta zarı kadar ince bir yapıda bulunan kamuflaj teknolojisi, yapılan testler doğrultusunda çevresindeki fiziksel ortamı birebir olarak taklit edebiliyor.

Askeri alanda kullanılması planlanan kamuflaj teknolojisi, kamuflaj kıyafetleri ve kullanılan ekipmanların üzerinde kullanabileceğini ifade edildi.  Ancak sadece askeri alanda değil, akıllı telefon teknolojisi üzerinde de çalışmalar yürütülmeye devam ediliyor.

Sinan USLUER

Teknoloji yakından takip eden, okurlarına bu gelişmelerden haberden etmeyi seven yazılım üzerine işlerde görev almış Tekno1.net Yazarı

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir