Kamuda Q Klavye Devri Sona Eriyor

10 Aralık 2013'teki Resmi Gazete'de Başbakanlık Genelgesi'yle yayınlanan habere göre kamu kurum ve kuruluşlarındaki F klavyeye geçiş yıl sonunda tamamlanacak.


Başbakanlık Genelgesi’nin 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınladığı kamu kurum ve kuruluşlarındaki F klavye için kademeli olarak geçişin sağlanacağını ve şua anda kullanımda olan Q klavyenin yıl sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi gerekiyor.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, genelgeye bağlı olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yıl sonuna kadar tümünün F klavyeye geçeceğini belirtti. Bunun için ciddi takipçilik ve çalışmalar yaptıklarını belirten Erdem, F klavyeyle ilgili olarak yüz binlerde broşür dağıttıklarını belirtti ve F klavyenin önemi belirtildi. Türkiye’de F klavye bulma zorluğunu da aştıklarını belirten Erdem isteyen herkesin kolayca ulaşabilmesini sağladıklarını söyledi.

İsteyen herkesin kursa gidip 10 parmak F klavye kullanabileceğini söyleyen Erdem, şu anda klavyeyle yazı yazan kullanıcılarının en fazla 3-4 parmak kullanarak yazabildiklerini belirten Erdem, Devlet Malzeme Ofisi’nden bilgisayar alanların, ihaleye girenlerin hepsinin F klavye olarak girme mecburiyetinde olduklarını belirtti. Bunun yanında müfredatta da tabletlerin F klavye olarak dağıtıldığını belirtti.

Ayrıca bilgi vermek gerekirse basın sektörü başta başta olmak üzere maliyeciler, gazeteciler ve hukukçular meslekleri gereği şu anda F klavye kullanıyorlar. F klavye kullanmaları ise hızlı olmaları gerektiği için kullanılmakta.

Basın kuruluşlarında çalışanların hızlı olmaları gereği tercihlerinin genelde F klavyeden yana olduğunu belirten Erdem, birçok gazetecinin de kendisine ‘F klavye bulmakta çok zorlanıyorduk, bu genelgeyle artık rahatlıkla bulabiliyoruz’ diyerek teşekkür ettiklerini belirtti.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir