Japonya’dan Yapay Zekalı Trafik Bilgi Sistemi

Yapay zekalı trafik bilgi sistemi, Toyota tarafından geliştirilen ve trafik problemlerine çözüm olacağı düşünülen şerit odaklı bir trafik bilgi sistemi olma yolunda.


Japon otomobil üreticisi olan Toyota, dün yaptığı bir duyuruda, ‘şerit odaklı trafik bilgi sistemi’ni denemeye sunacağını belirtti.Bu sunacakları servis, TC Smartphone Navigation uygulaması sahipleri için ise önümüzdeki yılın bahar aylarında kullanılabilir durumda olacak.

Tokyo’da 500 taksinin üzerine yerleştirilmiş olan kayıt cihazları sayesinde alınan verileri kullanacak bir yapay zeka sistemi, trafik modellerini şerit bazlı olarak analiz edebilecek.

Kullanılacak olan bu servis ilk olarak Tokyo metro bölgesinde kullanılmaya başlanacak. Ancak Toyota, sistemin doğru çalışması durumunda ve yeterince insan tarafından kullanılabilir olması durumunda dünya pazarına da açılabileceğini belirtti. Sistem ek olarak başka uygulamalar üzerinde sunulmaya da açık durumda.

Toyota’nın yaptığı açıklamaya göre; taksilerdeki kayıt cihazlarının ilerleyen zamanlarda kaza, yol çalışması veya boş park alanları gibi durumları da gösterir şekilde olmasını umut etmekte.

Toyota, bu servisi önümüzdeki yıldan itibaren sunmayı planlamış olsa da, uygulamayı Tokyo Motor Show‘da tanıtacak.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir