iPhone’larda Güç Tuşuna Basınca Gelen Özellikler

iOS 11 işletim sistemiyle birlikte güç tuşuna 5 kes art arda bastığınızda Acil SOS arama ve Tıbbı Kimlik arama ekranı devreye giriyor.


Apple’ın iPhone 6 serisiyle birlikte iPhone’ların güç tuşu telefonun üst kısmından yan tarafına alınmıştı. iOS 11′ e kadar ise güç tuşlarıyla ilgili tek yenilik bu olmuştu. Yeni sürümle birlikte bu tuş önemli bir özellik kazandı.

iOS 11 yüklü olan bir iPhone’da güç (power) tuşuna art arda 5 kez basılınca Acil SOS arama ekranı geliyor. SOS simgesi sağa doğru kaydırıldığında otomatikman 112 aranıyor. Arama esnasında ise telefonun konum özelliği de kendiliğinden açılmış oluyor.

Sağlık uygulamasından Tıbbi Kimlik eklendiğinde bu ekranda Tıbbi Kimlik arama seçeneği de otomatikman görünüyor. Tıbbi Kimlik ile ilgili olarak Apple şu şekilde açıklama yaptı:

  • Önemli sağlık bilgilerinizi kaydetmek için Tıbbi Kimliği kullanın. Tıbbi Kimlik ilk müdahale görevlilerinin kritik tıbbi bilgilerinize Kilitli ekrandan, parolaya ihtiyaç duymadan erişmesine yardım eder.
  • Önemli sağlık bilgilerini acil bir durumda erişilebilir hale getirmek için, iPhone’unuzdaki Sağlık uygulamasında Tıbbi Kimliğinizi ayarlayabilirsiniz.
  • Tıbbi Kimliğiniz, alerjiler, tıbbi durumlar ve acil durumda iletişime geçilecek kişiler gibi acil bir durumda önemli olabilecek hakkınızdaki tıbbi bilgileri sağlar. Sağlık uygulamasında iPhone’unuzun kilidini açmadan erişilebilecek Tıbbi Kimliğinizi oluşturabilirsiniz.
Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir