iPhone X’in Çevreye Verdiği Zarar Belli Oldu

Teknoloji devi Apple, yeni akıllı telefonlarının çevreye verdiği zararı açıkladı. iPhone X 'in, üretiminden geri dönüşümüne kadar 8 Plus 'tan daha zarar veriyor.


Ön siparişinin 27 Ekim’de resmen satışının 3 Kasım’da satışa çıkacağı kesinleşen iPhone X, bilindiği gibi yeni modelini yayınladıktan kısa süre sonra çevreye verdiği zarar raporunu da yayınlıyor. iPhone 8, 8 Plus ve X modellerinin tanıtılmasından yaklaşık olarak 3 hafta geçti ve Apple, bu cihazların çevreye verdikleri zararları resmi kaynaklardan açıkladı.

iPhone X'in Çevreye Verdiği Zarar Belli Oldu iPhone X iPhone 8 Plus iPhone 8

Apple’ ın bu raporuna göre iPhone X, üretim aşamasından tutun da kullanım süresine kadar çevreye 79 kg / CO2 (karbondioksit) zarar vermekte. Bunu bir başka ifadeyle anlatmak gerekirse iPhone X, çevreye 79 kilogram değerinde sera gazı etkisine neden oluyor. Bu emisyon değerleri %80 oranında üretim aşamasında, %17 oranında tüketim, %2 oranında dağıtım ve %1’i ise geri dönüşüm esnasında oluşmakta.

Diğer modelleri için ise emisyon değerleri şu şekilde:

  • iPhone 8 Plus – 68 kg / CO2
  • iPhone 8 – 57 kg / CO2
  • iPhone 7 Plus – 67 kg / CO2
  • iPhone 7 – 56 kg / CO2

Bu bilgiler ışığında en Apple ‘ın en çevreci telefonu 45 kilogram emisyon değeriyle iPhone SE, çevreye en zararlı telefonu ise 110 kilogram emisyon değerine sahip olmakla iPhone 6 Plus. Elbette ki bu değerler bir otomobil emisyonu ile karşılaştırıldığında oldukça gülünç oluyor. Bir iPhone X ‘in üretiminden geri dönüşümüne kadar olan zaman zarfında ortalama bir otomobilin 33 litre benzin yakmasına eşdeğer ölçüde. Çevreci otomobil olarak bildiğimiz Toyota Prius’un bile her 745 kilometrede bir iPhone X kadar çevreye zarar vermekte.

Herhangi bir telefonun çevreye verdiği karbondioksit miktarıyla karşılaştıramıyoruz çünkü hiç bir telefon şirketi bu  değerleri net olarak açıklamıyor.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir