iPhone Kameralarında Yüz Güldürecek Özellikler Geldi

iPhone kamerasına yeni özellikler ekledi. Fotoğraflarda yüksek kalite ve daha düşük boyut vadediyor. Bunun yanında 2 farklı ayarla kamare daha kullanışlı.


Apple, geçtiğimiz günlerde yeni iOS 11 sürümünü yayınlamıştı. iOS 11’in birçok yönüyle dikkat çekmesinin yanında hiç şüphesiz en çok ön plana çıkan yenilikler kamera ve saklama alanında yapılan değişimler oldu.

Apple’ın fotoğraf formatında JPEG yerine daha az yer kaplayan ve bunun yanında daha kaliteli görüntü sağlayan HEIF’e geçtiğini duyurdu. iPhone telefonlarda yüksek verimlilik adı altında sunulan bu ayarda sayesinde iPhone ile çekilen fotoğrafların telefonda eskisinden daha az yer kaplamasını sağlıyor.

Yalnız belirtmek isteriz ki bu format sadece iPhone 7, 7 Plus ve yeni çıkan 8 serilerinde kullanılabilmekte. Yani Apple’ın HEIF fotoğraf formatını 6s ve öncesi modeller desteklemiyor.

HEIF formatının iOS 11 yüklü iPhone ve iPad’lerin hepsinde kullanılabilmesinin yanında PC’ye aktarmada destekleme problemi yaşanabilmekte. Apple çözümü ise oldukça basit. Aşağıda adım adım belirttiğimiz sırayı uygularsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.

  • Ayarlar > Fotoğraflar > Mac ya da PC’ye aktar > Otomatik

Söylenilenleri yaptığınızda HEIF formatındaki fotoğraf, bilgisayara aktarılırken JPEG formatına dönüştürülerek aktarılıyor.

iPhone kamera ayarlarını sıfırlamak veya da korumak için de bir seçenek sunmuş. Örnek olarak bir fotoğraf çekiminde canlı fotoğraf özelliğini ya da herhangi bir filtreleme kullandınız. Kamerayı kapattığınızda söz konusu ayarların saklanması veya sıfırlanmasını yine siz ayarlayabiliyorsunuz. Bunun için de yine altta sıraladığımız adımları uygulamanız yeterli.

  • Ayarlar > Kamera > Ayarları Sakla

Bu adımları takip ettiğinizde kamera modu, filtre, Live Photo gibi seçenekler görülmekte. Bu seçenekler açık olduğunda kamera ayarlarınızı koruyor, kapalı olduğunda ise kameraya her girişinizde ayarlarınız sıfırlanmış olarak karşınıza çıkıyor.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir