iPhone 8’in Hızlı Şarj Olayı Fiyasko Çıktı

Satışa sunulan iPhone 8 Plus'ın hızlı şarj özelliği test edildi. Hızlı şarj desteği olmayan iPhone 7 ile karşılaştırıldığında 8 Plus hayal kırıklığına neden oldu.


Apple, akıllı telefonlarında hızlı şarjı kullanmadığından yıllarca eleştiriye maruz kalmıştı. En büyük rakiplerinin uzun zaman öncesinden hızlı şarj desteğine başlamaları Apple’ın bu yönde bir adımının olmaması iPhone kullanıcılarının eleştirisi neden oluyordu.

Apple bu  eleştirilerden sonra geçen ay tanıttığı yeni modellerine hızlı şarj özelliğini getirdiklerinin müjdesini vermişti. Hızlı şarjın yanı sıra iPhone 8 ve X’in kablosuz şarj edilebileceğini de duyurmuştu.

Bu iki telefon iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın satışa çıkmasıyla hızlı şarj anlamında teste tutuldu.Fakat sonuç beklenenin aksine tabiri caizse tam bir fiyasko oldu.

Bir YouTube kanalı, hızlı şarj kablolarıyla iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus‘ı test etti. İki cihazın şarjında aynı güç adaptörü ve kablo kullandılar. Sonuç ise şöyle:

  • iPhone 7 Plus – 1 saat 59 dakika
  • iPhone 8 Plus – 2 saat 10 dakika

iPhone 7 Plus 2’nin pil kapasitesi 2900 mAh, iPhone 8 Plus’ın ise 2691 mAh gücünde olmaları yani iPhone 7’nin daha büyük bir bataryaya sahip olmasına karşın 11 dakika gibi daha az bir sürede şarj olabiliyor. 3500 mAh bataryaya sahip Samsung Galaxy S8 Plus bile 1 saat 42 dakika gibi bir sürede şarj olabilirken daha küçük bir bataryayla daha geç şarj olan iPhone 8 Plus’ın hayal kırıklığı yarattığı kesin. Apple yeni güncellemelerle bu süreyi daha da aza indirebilirse sorunu çözmüş olacak ama çözemezse fiyasko olarak kalacak. 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir