İnternetten Korsan Film ve Dizi İzleme Dönemi Sona Eriyor

Kültür Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı telif hakkındaki yasa taslağını yakın zamanda meclis gündemine getirecek.


Korsan film ve dizi izlenmesi sadece bizim ülkemizde olan bir durum değil, dünya genelindeki birçok ülkede sıkça rastlanan bir durum. İnternetten izlediğimiz korsan  film ya da diziler izleyiciler açısından hoş olsa da yayıncı kuruluş ve bu sektöre emek veren oyuncuların ve diğer tüm detaylar ele alındığında bu durum, korsanlıktan daha da öteye giden bir durum.

Özellikle, üzerinde yıllarca çalışılan, milyon dolarlar harcanarak yapılan milyonlarca dolarlık teknolojilerle üretilen bir filmin veya da bir dizinin hiç bir bedel ödenmeden izlenmesi ne derece doğru? İşte bu durumun önüne geçmek isteyen Kültür Bakanlığı, bu anlamda önemli bir yasa taslağını meclise taşımak üzere.

Yapılan açıklamalardan anladığımıza göre Bakanlık Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi adı altında bir birim oluşturacak. Bu birim yalnızca film ya da dizi değil; müzik, kitap, şiir gibi üzerinde emek verilmiş çalışmaları yayınlayan internet sitelerinin kapatılmasına yönelik çalışmalar da yapacak.

Bakanlığın kuracağı sistem ise şu şekilde çalışacak:

  • Telif hakkı sahibi, Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi’ne başvuracak
  • Başvurunun akabinde savcılık gerekli incelemeleri başlattıktan sonra ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra uygun gördüğü takdirde siteye erişimi engelleyebilecek.
  • Telif hakkı sahibi eğer isterse sitenin kurucuları ve yöneticilerine dava açabilecek.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir