Güney Kore Atılan Bölgedeki Tüm Elektriği Çökertecek Bir Bomba Üzerinde Çalışıyor

Kuzey Kore'nin son dönemlerdeki nükleer silah ve füze çalışmaları ve açıklamalarına Güney Kore'den karşılık geldi.


Güney Kore, atıldığı bölgenin elektrik şebekesini tam anlamıyla devre dışı bırakacak bir bomba üzerinde çalışmalara başladı. ‘Karartma Bombası’ adını verdikleri bu bombayı uçaklar ile kritik enerji santrallerinin üzerine bırakabilecek. Bombanın atılan yerle çarpışması sonrasında bomba, karbon grafit filamentlerini serbest bırakacak ve o bölgede tüm elektrikle çalışan donanımları kısa devre yaptırarak etkisiz hale getirebilecek.

Karartma bombalarının tarihine bakacak olursak kullanımı ilk kez 1991 yılında ABD tarafından Körfez Savaşı’nda kullanılmıştı. Ardından NATO, 1999 yılında aynı teknolojiyi Sırbistan’a karşı kullanmıştı. Bunlardan sonra şimdi de Seul Savunma Geliştirme Ajansı (ADD), karartma bombalarını Kuzey Kore’ye karşı kullanmayı düşünüyor. Bu bombalar Güney Kore’nin ‘Ölüm Zinciri’ planının bir parçası olacak ve Kuzey Kore’nin kendilerine herhangi bir saldırı yapması durumunda füzeleri önlemek amacıyla kullanacak.

Güney Kore’li askeri yetkili Yonhap haber ajansına yaptığı açıklamada, karartma bombalarının bir saldırı hazırlığı mahiyetinde olmadığını, sadece Kuzey Kore’nin olası bir saldırısı karşısında devreye girecek bir savunma aracı olduğunu belirtti.

Öte yandan dünya geneline baktığımızda savaş hazırlığında olan maalesef tek ülke Güney Kore değil. İngiltere’de Kuzey Kore’nin diktatör yönetiminin yapacağı herhangi bir savaş hamlesi için savaş planlarını yeniden gözden geçiriyor. İngiltere’nin haricinde ABD Savunma Sekreteri James Mattis de bir konuşma yaptı. Birleşik Ordu Birliği’nin yıllık toplantısının açılış konuşmasında yaptığı açıklamada ABD’nin Kuzey Kore’nin herhangi bir agresif hamlesine hazır durumda olması gerektiğini söyledi.

 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir