Gece 10 Kilometre Ötedeki Düşmanı Görüntüleyen İcat

Hacettepe Teknokent'te bir firma sisli, karlı, yağmurlu havalarda bile görüntü alabilen cihazın tüm askeri araçlara entegre edilebildiğini açıkladı.


MS Spektral Üst Yöneticisi Onur Haliloğlu yaptığı açıklamada, cihazın kızılötesi bantta çalışabilen otomatik bir görüntüleme sistemi olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Ürünün özellikle sınır bölgelerinde uzak mesafelerde uzak mesafelerdeki hedefin tespitinde oldukça yardımcı olabileceğini belirten Onur Haliloğlu ”Cihaz, kilometrelerce ötedeki insanı tespit edebiliyor. En önemli uygulamalardan biri gece şartlarında on kilometrelik mesafeyi lazer ışık kaynağıyla aydınlatarak, hedefe hissettirmeden görüntü alabilmesi” dedi.

Haliloğlu ayrıca, cihazın sisli, yağmurlu ve karlı ortamlarda dahi görüntü alabildiğini belirtti.

Ürünün değişebilen odak uzaklığına sahip olduğunu anlatan Haliloğlu, “Hedefi 20 kat büyütebiliyor. Kaba bir hesapla 10 kilometre mesafeden çok kolaylıkla insan tespiti yapabiliyor” diye konuştu.

Sınır bölgelerinde teröristlerin yanında sistem deniz yoluyla ülkelere girmek isteyen kaçan göçmenlerin tespitinde de kullanılabilecek bir gelişme olduğunu belirtti.

Bunların yanında bu cihaz sisli havalarda iniş kalkış yapan helikopterlere de entegre edilebilmekte. Bu sayede sisli havalarda helikopterlerin güvenli bir şekilde iniş kalkış yapabilmesini sağlamakta. Ek olarak 10 kilometre uzaklıktan görüntü alınabilmekte.

Cihaz bununla da yetinmiyor. Yine sisli havalarda seyir halinde olan gemilerin borda numaralarını da tespit edebilmekte. Bu sayede gemilerin düşman gemisi olup olmadığının anlaşılmasını sağlamakta.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir