Firefox Quantum Tarayıcısı 2 Kat Fazla Hızla Google Chrome’u Geride Bıraktı

Firefox Quantum, Firexox 52 tarayıcı ve Google Chrome ile kıyaslandığında %30 daha az ram tüketimi, iki kat daha hızlı.


Firefox Quantum performansı nasıl ? Mozilla Firefox, yeni tarayıcısında ne gibi yenilikler var ? Sorularının cevabı haberimizin devamında.

Mozilla Firefox 52 stabil sürümü tarayıcından sonra, uzun süredir beta olarak geliştirilmeye devam eden Firefox Quantum tarayıcısını tam sürüm olarak yayınlandı. Firefox Quantum geliştirilmesinde ki en büyük amaç kullanıcı dostu bir çekirdek yapı kullanması, stabillite amaçlanmıştır.
Firefox Quantum, alt yapı olarak Firefox 52’den bağımsız baştan sona kadar özgün bir tarayıcı olarak oluşturuldu. Firefox Quantum, Windows, Linux, Mac gibi platformların tümünde aktif olarak şuan da kullanıma açık.

Firefox Quantum ile sadece hız ve kaynak tüketimi değişiklikleri haricinde yeni isim, yeni logo ve yeni görsel tasarım değişikliğine gidildi. Aslında bu değişimin ne kadar büyük olduğunu simgelediğini Mozilla bizlere görsel olgularını değiştirerek gösterdi. Ek olarak Firefox Quantum ile Google Chrome karşılaştırma yapıldığında Firefox Quantum sayfa geçişleri, sayfa açılışları Google Chrome’dan 2 kat daha hızlı. Tarayıcıda ki sekme sayısı arttıkça ram tüketimi sekme sayısı oranıyla artış sağlayan Google Chrome, Firefox Quantum’da ise tam tersi %30 ram’den kazanç sağlıyor. Mozilla büyük değişiminden sonra  tarayıcı ile yarışına kaldığı yerden devam edeceği mesajını vermiş oluyor.

Sinan USLUER

Teknoloji yakından takip eden, okurlarına bu gelişmelerden haberden etmeyi seven yazılım üzerine işlerde görev almış Tekno1.net Yazarı

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir