Facebook’un Yayın Akışı Algoritması Değişiyor

Facebook ana sayfa yayın akışında gönderiler listelenirken artık arkadaşlarınız paylaşımları ön plana çıkarılacak.


Sosyal medya devlerinden Facebook, yeni yayın akışı algoritması testlerine başladı. Facebook ana sayfa yayın akışında, Facebook’daki arkadaşlarınızın paylaşımları ve aktivitelerini ön plana taşıyan ikinci bir yayın akışı oluşturuluyor. Şu an test aşamasında olan yayın akışı algoritmasında sayfalar tarafından paylaşılan gönderiler ilk karşılaştığınız paylaşımlar olmayacak.

Facebook'un Yayın Akışı Algoritması Değişiyor Facebook

Facebook yapılan bu testte giriş yapan kullanıcıların öncelikli olarak ana sayfanızda arkadaşlarınızın gönderileri ve reklam alanları yer alacak. Facebook şu an için testlerini sadece belli başlı ülkelerde sürdürüyor. Sırbistan, Slovakya, Kamdodya, Guatemala, Bolivya ve son olarak Sri Lanka ülkelerinde gerçekleştirilen testte ana sayfa içeriğiniz arkadaşlarınızın paylaşım ve hareketleri yer alırken reklam alanlarıda ön plana çıkarılacak.

Peki sayfa ve grup gönderileri yayın akışında yer alacak mı ?

Facebook iki ekranlı yayın akışı test sonuçlarına göre ana giriş ekranında arkadaş gönderileri ve hareketleri yer alırken sayfalar ve gruplar tarafından paylaşılan içerikler için yeni bir ekran sayfası oluşturulacak. CrowdTangle analiz servisi tarafından desteklenen veriler dahilinde sayfa ve grup gönderileri erişimleri günden güne düşüş göstermesi, reklam veren yayıncılar için erişebilir bir platform oluşturmak Facebook’un asıl amacı gibi gözüksede kullanıcıları Facebook üzerinde daha uzun süre tutmak, kullanıcı deneyimini üst seviyelere taşımak.

Resmi açıklamalar doğrultusunda yapılacak olan yayın akışı algoritması şu an için belirli ülkeler çerçevesinde sınırlı kalacak.

Deniz AKAR

Merhabalar, ben Deniz Akar. Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Tekno1.net üzerinde Teknolojiye dair güncel haberleri, kendi yorumum ile siz okurlarımıza iletiyorum.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir