Facebook İnsanı Narşişt Yapıyor!

Sosyal ağların insanlar üzerindeki etkisi


Sosyal ağların ve özellikle Facebook’un insanlar üzerindeki etkisini göstermek isteyen birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalardan birinde sosyal ağlarda zaman geçiren çocuklar için ailelerine uyarılarda bulunuldu.

Yaklaşık 25 yıldır teknolojinin insanlar üzerindeki etkisini araştıran bilim insanları, video oyunları internet gibi teknolojileri kullanan çocukların diğerlerine nazaran daha fazla uyku problemi, karın ağrıları ya da depresyon sorunu yaşadıklarını belirtiyor. 

Konu Facebook konusuna geldiğinde ise bilim insanları Facebook’ta zaman geçiren çocukların narsist davranış içerisine girdiklerini belirtiyorlar. Bilim insanları sadece çocukların değil her kitleden kullanıcıların Facebook’tan etkilendiklerini ve onu ne kadar çok kullanırlarsa o kadar alkol tüketimine ya da paranoya gibi sorunlara eğilimlerinin arttığını belirtiyorlar. Bunun sonucu olarak bilim insanları teknolojiyi bilinçli kullanmak gerektiği konusunda şiddetli tavsiyelerde bulunuyorlar. 

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir