Çatısındaki Fotovoltaik Güneş Panelleriyle Köyün Elektriğini Üreten Cami

Fas'ın Marakeş şehrinin Tadmamet Köyü'nde yeşil enerjili cami dünyada bir ilk oldu. Cami çatısında bulunan fotovoltaik (PV) güneş panelleriyle elektrik dağıtıyor.


Tadmamet Köyü, Fas’ın başkenti Marakeş’in güneyinde ve en yakın köye 40 km mesafede olan uzaklığıyla dağlık bir alanda bulunuyor. Köy halkı modern hayattan uzakta basit bir yaşam sürmekteler. Köyde 400 kişi yaşıyor. Bu köyde yaşayan insanların çoğunun arabası yok. Bunun haricinde akıllı telefonları ve internet bağlantıları da yok. Hepsinden ziyade elektriğe erişebilmek için kışın mücadele vermeleri gerekiyordu.

Köyün elektrik ihtiyacını artık köy merkezinde bulunan cami karşılamakta. Köyün elektrik enerjili camisi Fas’ta ilk güneş enerjili camisi. Köyün ihtiyacı olan elektrikten fazlasını üretebilen cami, çatısında bulunan fotovoltaik güneş panelleri sayesinde hem cami hem de köyün evlerine elektrik dağıtıyor.

Müslüman bir ülke olan Fas’ın camisi ibadet haricinde köyün kamu binası olarak ta kullanılıyor. Köydeki okul binasının elektriği olmadığı ve onarılması gerektiğinden dolayı çocuklar camide eğitim görüyorlar.

Caminin çatısında bulunan fotovoltaik güneş panelleri köyün sokak lambalarına da enerji sağlıyor. Şu anda hiçbir teknoloji kullanılmadan su pompalama işlemi elle yapılan köyde elektrikle daha kolay hale gelmesi için çalışmalar sürüyor.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir