Broadcom yeni 6. nesil Wi-fi teknolojisi: 802.11ax

Broadcom tarafından geliştirilen 5. Nesil'den sonra 6. Nesil Wi-Fi teknolojisi üretilmeye başlanıldı.


Teknoloji alanında telefonlar, tabletler bilgisayar gibi cihazların hemen hemen hepsinde bulunan wi-fi teknolojisi, Broadcom tarafından wi-fi teknolojisini barındıran cihazlar için 802.11ax çiplerini geliştirdiği, 5. nesil teknolojiden sonra 6. nesil wi-fi teknolojisi üretilmeye başlanılacağı duyurusunu yaptı.

Wi-Fi 802.11.ax ile QoS standartlarının üzerinde bir artış söz konusu. Uydu-Yer Bağı Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA), Çok Kullanıcılı MIMO (MU-MIMO), Hedef Uyanma Zamanı (TWT), Mekansal Yeniden Kullanım ve Bluetooth 5.0 teknolojilerine destek sağlanmış olacak.

Wi-Fi 802.11.ax, kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla akıllı telefonlar, tabletler veya laptop bilgisayarların şarj tüketimine büyük tasarruf sağlayacağını, donanım tüketimini minimum seviyede olacağını belirtmesi mobil kullanıcıları özellikle sevindirdi.

Piyasaya çıkarılacak olan Wi-Fi 802.11.ax, 2017 senesi sonlarına doğru veya 2018’in başlarında piyasa da satışa sunulması bekleniyor. 

Sinan USLUER

Teknoloji yakından takip eden, okurlarına bu gelişmelerden haberden etmeyi seven yazılım üzerine işlerde görev almış Tekno1.net Yazarı

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir