Bozok Üniversitesi Öğrencilerinden Elektrikli Araç

Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencileri ’BOZOK’ ismini verdikleri yük taşıyabilme özelliğine sahip elektrikli araç üretti.


Yozgat Bozok Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yaz danışmanlığında ”BOZOK” adını verdikleri yük taşıyabilme özelliğine sahip olan elektrikli araç üretti. Saatte 65 km hız yapabilme özelliğine sahip araç, tam şarj edildiğinde ortalama 250 km yol yapabilmekte. Öğrencilerin yaptığı araç 100 kilometrede 7₺ ‘lik enerji tüketmekte. Aracın diğer elektrikli araçlardan en büyük ve önemli farkı ise yarı otomatik olması ve 500 kilogram ağırlığında yük taşıyabilmesi.

Yapılan araştırmalarla ilgili veren ’3M Elektro Topluluğu’ Başkanı Özgür Yılmaz, yük taşıma özelliğine sahip elektrikli aracı 10 kişilik ekiple 3 ayda tamamladıklarını belirterek, aracın motor sürüş ve kontrol sistemini kendileri tasarlayıp ürettiklerine dikkat çeken Yılmaz, “Aracın dış kalıbı bize ait, sadece şanzımanı hazır olarak kullandık. Araç şanzımanlı olduğu için yük taşırken yokuşlarda hiçbir problem çıkartmıyor. Yaklaşık 500 kilo yük taşıyabiliyor. Bundan sonraki hedefimiz kendimizi geliştirmek. Araç üzerine koyduğumuz motorları, sürücüleri tekrar tasarlayıp daha verimli, daha fazla yük taşıyabilen, daha uzun mesafe kat edebilen ve daha ekonomik şekilde araç üretmek” dedi.

Ülkemizde bu tarz araç yapan üniversite öğrencileri sayısı oldukça fazla. Bu alanda bir yenilik olarak tekrar belirtmek gerekirse Bozok Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı aracın otomatik vites olması. Bu anlamda öğrencileri tebrik etmek gerek.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir