Birleşmiş Milletler’den Drone’lar Hakkında Açıklama

Çıktığından beri birçok tartışma ve kısıtlama getirme konusu olan Drone'lar için uluslararası sınırlama getirilmeye çalışılıyor.


Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre ”drone”larla ilgili yeni yönetmelikle kararları kendi bünyesinde toplama niyetinde. Eğer ki Birleşmiş Milletler’e bağlı ülkeler bu düşünceye onay verirlerse, kişiler, kurumlar, akla gelebilecek her türlü Drone’lar BM’ye kayıt edilmek durumda kalacak.

Birleşmiş Milletler'den Drone'lar Hakkında Açıklama İnsansız hava aracı Drone BM

Kendi ülkemize bakacak olursak; ülkemizde zaten ”drone”lar ve insansız hava araçları için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne aracı kaydettirmek ve ehliyet alınması gerekmekte. Ancak yine de tüm resmi evraklara sahip bile olsanız yine de şehir içi olan birçoğu yerde ”Drone” uçurmak yasak.

Aslında bir yandan iyi bir uygulama olacak olsa bile diğer türlü düşünüldüğünde insanların kendi amaçları için kullandıkları araçların BM’ye kayıt ettirilmesi ne kadar doğru? Buna da siz karar verin!

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir