Birleşmiş Milletler’in Raporu 2019’da Mobil Ödemelerin Kredi Kartlarını Geçeceği Yönünde

Yapılan araştırmalar sonucu gelişmiş ülkelerde nakit alışverişi yerine kredi kartlarının kullanımının yaygınlaşmasının üstünden uzun zaman geçti.


Birleşmiş Milletler Ticaret ve Gelişim Konferansı (UNCTAD), yayınladığı raporda, yakın gelecekte çoğu insanın gelecekte kredi kartları kullanımı da rafa kalkarak ödeme işlemlerinin artık mobilden yapılacağını belirtiyor.

2014 yılında gelişmiş ülkelerde yapılan alışverişlerin oranına bakıldığında alışverişlerin %51’i kredi kartlarıyla yapıldığı yönünde. Fakat bu sayının 2019 yılından itibaren %46’ya düşmesi bekleniyor. Kredi kartlarının kullanımının düşmesinin sebebi ise mobil ödeme yönteminin giderek yaygınlaşması. Bu durum henüz gelişmekte olan ülkeler için geçerli değil çünkü bu bölgelerde hala nakit paranın tercih ediliyor olması.

Örnek olarak Mısır’ın hala kapıda nakit ödemede en çok tercih edilen elektronik alışveriş yöntemi olarak yerini korurken Kenya, son yapılan ankete göre elektronik alışverişlerde tercih edilen yöntem olarak mobil ödemede üst sıralarda.

Eğer tüm ödemelerin mobil ortamdan yapılmasının nasıl olacağını merak ediyorsanız bunun en iyi örneği Çin.  WeChat Pay ve Alipay gibi sistemleri Çin hükümeti destekliyor ve ülkede yapılan elektronik alışverişlerin %68’ini bu iki hizmet kapsıyor. TechCrunch’ın raporuna göre bu her iki serviste geçen yıl 3 trilyon doları alıcı – satıcı arasında organize etti.

Yakın gelecekte, masrafsız para aktarımına ortam hazırlanacak ve bu sayede bankaların yüksek para aktarım bedellerinden kurtulacağımız anlamına geliyor. Sistemlerin giderek daha da güvenilir hale gelmesi

Minimum ödeme sınırı olmaması ve uygun fiyata rağmen mobil ödeme hala tercih edilen yöntem değil. Ancak bu yolda hızla ilerliyor ve kısa zaman sonra en tercih edilir yöntem olacağına hiç şüphe yok.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir