Apple iPhone X’u Sattıkça Samsung’da Kazanacak

iPhone X'un OLED ekran tedarikçisi Samsung, satışların iyi gitmesi durumunda hem kendi telefonundan hem de iPhone X'dan para kazanacak.


iPhone X, Apple’ın özel olarak çıkartılan telefonu isim olarak merak konusu. Herkes X’in anlamını merak ediyor. Bu konuya netlik getirelim dedik.

X’in anlamı matematikte bilinmeyen denklemdeki ”x” şeklinde değil. Apple’ın 10 yılına özel olarak çıkarttığı bir telefon. Bu bakımdan da romen rakamıyla 10 sayısını temsil etmekte. Apple’ın bu kadar üstünde durduğu telefonun ekranını akıllı telefon pazarındaki Samsung’dan alması ise ayrı bir ironi. Apple’ın Süper Retina adını verdiği OLED ekranı Samsung üretiyor.

Apple iPhone X'u Sattıkça Samsung'da Kazanacak samsung iPhone Apple

Yakın dönemde ortaya çıkan bir bilgi, Samsung’un OLED ekranlar için Apple’dan bir telefon için 120 yada 130 dolar istediği. Samsung bu fiyat konusunda esnek davranmakta ne kadar özgürse, Apple ise istenilen parayı vermekte o kadar mecbur. Çünkü OLED ekran piyasasında Samsung %89 gibi bir pay sahibi.

Bu durumda Samsung ezeli rakibi karşısında oldukça avantajlı konumda. Çünkü iPhone’lar başarılı bir şekilde satış yaparsa ve ne kadar çok kazanırsa, Samsung’da çok kazanacak. Aksine Apple başarısız olursa, Samsung telefon piyasasında tercih sebebi olacak ve yine çok para kazanacak.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir