Apple Hey Siri Komutunun Nasıl Çalıştığını Açıkladı

iPhone ilk sesli asistan olan Siri ile iletişime geçmek ve nasıl muhabbet edildiğini Apple açıkladı.


Teknolojik alanda yazılım devriminin yaşandığı bu dönemlerde yapay zekalar her geçen gün hayatımıza daha fazla girmekte. Sesli asistanlar bu anlamda hayatımızı kolaylaştırıcı  nitelikte. Bu asistanların elektronik devrelerden oluşan beyinleriyle tıpkı insan beynindeki karmaşık sinir ağları gibi sesli asistanlar da kendilerine iletilen mesajları farklı şekillerde değerlendirebilmekteler.

Apple zaman içerisinde Siri’nin kullanımını makine öğrenimi desteği sayesinde arttırdı. Bu anlamda iPhone ya da iPad’lere el sürmeden iletişim kurulabilmekte. Bizi dinlemesi için ”Hey Siri” demek yeterli oluyor.

Siri’nin uyanmasının arkasında yatan şey ise ”Hey Siri’ dediğimizde saniyede yaklaşık 16000 dalgaya bölünmesiyle yaklaşık 20 farklı ses tonunun oluşturulmasıyla gerçekleşiyor.

Bu ses tonu aşamasında 0.01 saniyelik spektrumlarını tanımlayan bir dizi kareye dönüştürülmesiyle başlıyor. Bu oluşan karelerin yaklaşık 20 tanesi akustik bir modelin oluşturulması için kullanılıyor. Derin Sinir Ağı denilen bu akustik modellerin her biri, bir dizi olasılık dağılımına dönüştürülüyor. Bu işlem ise ”Hey Siri” komutunda yaklaşık 20 farklı ses sınıfı oluşturulmasıyla gerçekleşiyorç

Fiziksel etkileşim gerektirmeden verilen komutlar, bilindiği üzere ekstra batarya tüketimini engelleyen ikincil bir işlemci sayesinde algılanıyor. Sonuçta sürekli alarmda olan bir dedektör ve yapay zekanın pilin bir bölümünü kullanması gerekiyor. Siri genel pil tüketiminde %5’lik bir şarj yiyor.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir