Android Kullanıcıları İndirdikleri Oyunları Bir Ay İçinde Siliyor

Mobil pazarlama stratejileri şirketi Apptopia, yayınladığı raporda Android kullanıcılarının uygulamalarda iOS kullanıcıları gibi sadık olmadıklarını belirtti.


Sevilerek oynanan Star Wars serisinin mobil oyunu olan Star Wars Galaxy of Heroes, Android platformunda yaklaşık olara 10 milyon bir indirilmeye sahip. Bu rakam oldukça iyi bir kullanıcı kitlesine sahip olduklarını gösteriyor gibiyse de maalesef ki öyle değil. Android platformunda oyun indirenlerin 100 kişiden 95’i indirdiği oyunu bir aylık bir sürede siliyor.

Yapılan bu araştırmaya göre Android kullanıcılarının iOS kullanıcılarına göre uygulamaları silme konusunda 2-3 kat daha aceleci davrandıklarını gösteriyor.

Uygulama silme konusunda bu kadar aceleci olunmasının bir sebebi de uygulama mağazalarının milyonlarca uygulama ile dolu olması. Eğer ki bir uygulama kullanıcılarının %80 gibi bir rakamın iki-üç haftalık bir sürede kaybediliyorsa bu normal bir şey sayılıyor. Eğer uygulama yayınlandıktan sonra iki haftalık bir süreçte kullanıcılarının %70’ini kaybettiyse bu, uygulamanın başarılı olduğunu göstermekte. Bu rakamların 2015 yılı verileri olduğunu belirtmek isteriz.

Mobil uygulamalarında iOS kullanıcılarına göre Android platformunun geliştiricilerinin işi artık daha zor. Play Store‘un en başarılı oyunu olarak Galaxy of Heroes bir aydan daha uzun bir süre cihazında bulunduran kullanıcıların oranı %6.5. Diğer bir başarılı oyun Marvel’in tüm süper kahramanları ve kötülerinin bulunduğu Marvel Future Fight’ta ise bu oran %4.1. Bu da Android kullanıcılarına oyun beğendirmek kolay değil.

Apptopia, iOS kullanıcılarının da bu anlamda uygulamalara fazla bağımlı olmadıklarını belirtti. iOS kullanıcılarının bir uygulamayı 30 günden fazla cihazlarında tutmadıklarını belirtiyor. Yalnız bu anlamda Android kullanıcılarına göre uygulamaları 2-3 kat daha  uzun süre telefonlarında tuttuklarını belirtti.

Yasin OKUYAN

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Yasin, teknoloji bağımlısı, edindiği bilgileri okurları ile paylaşmaktan keyif alıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir